4 sonuçtan 1 ile 4 arası

Konu: Blumia Nervosa Nedir,belirtileri Nelerdir?

 1. #1
  Moderatör BeYaZ_KeLeBeK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Yer
  umut dünyası...
  Mesajlar
  2.679

  Standart Blumia Nervosa Nedir,belirtileri Nelerdir?

  Kişi kendini yemek ile doldurtan sonra yediklerini kusarak istenmeyen kalorilerden kurtulmaya çalışır.

  Tanımı

  Bulimia’nın karakteristik özelliği kişinin kendini yemek ile doldurmasından sonra yediklerini kusarak istenmeyen kalorilerden kurtulmaya çalışmasıdır. Aşırı yemek yemek kişiden kişiye göre değişir. Birisi için 1000-10000 kalori aşırı sayılırken, bir başkası için bir kurabiye bile fazla olabilir. Midenin temizlenmesi genelde kusma yada laksatifler gibi müshil yapıcı ilaçların kullanımı ile sağlanır. Kişi ayrıca aşırı egzersiz, oruç tutmak, diyet hapları kullanmak, yada lavman yapmak gibi yöntemlerde kullanabilir.

  Bulimikler genelde kendilerini değersiz hisseden kişiler arasında görülür. Başkalarının onaylamasına ihtiyaç duyarlar. Başkalarını mutlu edebilmek için ellerinden geleni yaparlar ve bu arada kendi duygularını gizlerler. Bu kişiler için yiyecek tek rahatlama alanı haline gelir. Bulimia kişinin duygularını bloke etmesini ve dışarı çıkmasını önlemesini sağlar. Anoreksiklerden farklı olarak, Bulimikler bir rahatsızlıkları olduğunun farkındadırlar ve kendileri için yardım arama ihtimalleri daha yüksektir.

  Belirtileri
  Aşırı yemek
  Gizli yemek (öğünleri kaçırmak)
  Yemekten hemen sonra banyoya gitmek
  Kusmak
  Laksatif, diyet hapı yada vücuttaki fazla suyu atmaya yarayan haplardan kullanmak
  Ani kilo değişimi
  Boğazların şişmesi
  Damar çatlaması
  Aşırı egzersiz rejimleri
  Oruç tutma
  Duygularda ani değişimler
  Depresyon
  Aşırı derecede kendini eleştirme
  Ağırlığa bakarak kendi değerini belirleme
  İsteyince yemeyi bırakamayacağından korkma
  Yedikten sonra kendini küçük ve aşağı görme
  Yorgunluk
  Kas Yorgunluğu
  Diş çürümesi
  Kalp atışlarında düzensizlik
  Restorantlardan, planlı yemeklerden yada sosyal toplantılardan kaçınma
  Boğazın ağrıması
  Başkalarının onayına ihtiyaç duyma
  Madde kullanımı
  Bedensel ve Tıbbi Komplikasyonlar
  Yorgunluk ve enerji kaybı
  Adet görmemek yada görmekte düzensizlik
  Baş dönmesi
  Baş ağrıları
  Dehidrasyon (Su kaybı)
  Kabızlık ve ishal
  Nefes darlığı
  Kalp atışlarında düzensizlik
  Depresyon
  Boğazda yırtılma
  Saç Kaybı
  Mide ağrısı ve şişme
  Diş minesinde aşınma
  Kronik boğaz ağrısı
  Karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları
  Kulak altı tükürük bezlerinin büyümesi
  Ellerde ve ayaklarda şişme (ödem)
  Tansiyon düşüklüğü
  Göğüs ağrıları
  Mide ülseri ve Pankreasta şişme
  Midede genişleme ve yırtılma
  Elin üstünde ve eklem yerlerinde yıpranma
  Kansızlık (Anemi)
  Kalp krizi ve ölüm
  Nedenleri

  Doktorlar tam olarak bu hastalığın neden oluştuğunu bilmemektedir. Araştırmalar aile yaklaşımı, kültürel etkenler ve genler gibi pek çok etkinin hastalığın oluşmasına yol açtığını göstermektedir.

  Nedenlerden bir tanesi, modern ve ekonomik olarak gelişmiş toplumlarda medyanın genç insanlara özellikle kadınlara gönderdiği mesajlardır. Bu mesajlarda ana tema aşırı inceliğin çekici olduğudur. Modeller ve bazı ünlü kişiler gibi ince olabilmek bazı insanların sağlıklı olmayan bir kiloya inmelerini gerektirir. Bazı kişiler hem sağlıklı hemde ince olabilir fakat sorun pek çok gencin sağlıklarını yitirmeden o inceliğe ulaşmalarının mümkün olmamasıdır.

  Bazı genç insanlar medyanın incelik ile ilgili mesajlarına bakarak yanlış fikirler geliştirebilirler. Örneğin, 14 yaşındaki bir genç kız, 1.60m boya sahip birinin ideal kilosunun 40 kg. olması gerektiğine inanabilir, oysa sağlıklı kilo 50kg. olmalıdır. Sonuç olarak yavaş yavaş öğünleri atlamaya başlar ve sağlıklı olmak için ihtiyacı olan besini almayı reddeder. Gittikçe zayıflar fakat kendini genede şişman hisseder. Sonunda öyle bir hale gelir ki gıdasızlıktan dolayı hastaneye kaldırılması gerekli olur.

  Fakat yeme bozuklukları basitçe yemek ve incelme ile açıklanamaz, sorun bundan çok daha karmaşıktır. Yeme Bozukluğu olan kişiler ümitsizce başkaları tarafından onaylanmayı ve kabullenilmeyi arzu ederler ve bazen bu duyguları kısa vadede ince olmakta bulabilirler yada yemek yiyerek kendilerini rahatlatabilirler. Yeme bozukluğu aslında temelde vücudun açıklanmayan duygularını, kendisini ve karşılanmayan ihtiyaçlarını ifade etme şeklidir.

  Tıbbi Yardım Ne zaman alınmalı?

  Aşırı derecede kilo kaybı varsa yada aşırı yemek yemek ve aşırı diyet yapmak arasında gidip geliniyorsa bir doktor ile konuşmak önemli olabilir. İnkar etmek yeme bozukluklarının bir belirtisidir, dolayısıyla kişi çoğunlukla bir aile bireyinin yada arkadaşının ısrarı sonucu doktora gitmeyi kabul eder. Eğer aile bireylerinden birinde yada bir arkadaşınızda yeme bozukluğundan kuşkulanıyorsanız, bir doktora görünmesi konusunda ısrar etmelisiniz, beklemekle zaman kaybetmeyin ve sorunun kendi kendine çözümlenmesini beklemeyin.

  Tedavi

  Genel olarak kabul edilen bir gerçek yeme bozukluklarının tedavisinde, psikoterapist, doktor, yeme uzmanı ve hemşire gibi farklı alandan çeşitli klinisyenlerin tedaviye katılmasıdır

  Çoğu hastada yeme bozukluğunun yanısıra aynı zamanda tedavi edilmesi gereken depresyon, kaygı bozukluğu ve diğer psikiyatrik sorunlarda mevcuttur.

  Yeme bozukluğu, hem fiziksel hemde ruhsal olarak insanı tahrip eder, dolayısıyla bu tür rahatsızlığı olan insanların hemen doktora başvurması gerekir. Erken teşhis ve önlem almak kişinin daha çabuk iyileşmesini önemli ölçüde etkiler. Erken zamanlarda teşhis edilmeyen ve geç kalınan durumlarda yeme bozukluğu kronik bir hale gelebilir ve hastanın yaşamını tehdit edebilir.

  En etkili tedavi yöntemi bir doktor ve yeme uzmanı ile birlikte psikoterapi yada psikolojik danışmanlık almaktır. Tedavi kişiye özel olarak belirlenmelidir, çünkü tedavi hastalığın şiddetine ve hastanın özel sorunlarına, ihtiyaçlarına hitap etmelidir.

  Psikolojik terapi hastanın hem yeme bozukluğuna hemde hastalığın altında yatan kişisel ve kültürel psikolojik etkenlere eğilmelidir. Hastanın hem kendisiyle hemde yiyeceklerle barış içinde ve sağlıklı bir şekilde nasıl yaşayacağını öğrenmesi gerekir.
  RÜYALARI GERÇEKLEŞTİRMENİN EN İYİ YOLU UYANMAKTIR... 2. #2
  Süper Moderatör 9 ŞUBAT - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesajlar
  9.135

  Standart Bulimiya Nervosa

  Bulimiya nervoza, yeme krizleri ve bunu izleyen mideyi boşaltma çabalarıyla belirlenir.Bulimia nervoza aşırı yemek yeme (binge eating) nöbetleri ile karakterize bir yeme bozukluğudur. Bu nöbetler tekrarlayıcı özellikte olup, hasta nöbet sırasında, yeme davranışı üzerindeki kontrolünü kaybeder ve yüksek kalorili, daha çok karbonhidrat ve yağ içeren, sindirimi kolay yiyecekleri, örneğin, pasta, kek, dondurma vb. çiğnemeden adeta yutarcasına yer. Nöbet, hasta yorgun düşünceye veya aşırı yemekten dolayı bir rahatsızlık duyuncaya (mide ağrısı, bulantı gibi ) kadar devam eder.

  Bulimia nervoza bir abur cubur seansından sonra, yani fazla yemekten sonra, kişinin istemediği fazla kalorilerden kurtulmak için kusma yolunu seçtiği bir hastalıktır. Abur cubur yeme seansları kişiye göre değişir. Ancak bir kerede 1000 kaloriden 10,000 kaloriye kadar çıkabilir. Bu kalorilerden kurtulmak için hasta ya kusar ya da laksotif kullanır. Bir de, zayıflama hapları alma, aşırı egzersiz yapma ve bu yüzden aşırı yorgun düşme gibi yolları seçenler de vardır.

  Aşırı yemek yeme nöbeti “kısa bir zaman dilimi içinde pek çok insanın aynı koşullarda yiyebilecekleri miktardan çok daha fazlasını yeme” şeklinde tanımlanmaktadır.Bu hastalar sürekli aşırı yiyen, ileri derecede şişman olan ve şişman kalan insanlardan farklıdır. Hastada aşırı yeme nöbeti başlayınca bütün çabalarına, korkularına, üzüntüsüne karşın bu eylemini durduramaz. Kilo almayı önlemek için hasta yediklerini kusar, iştah kesici, sürgün yapıcı, idrar söktürücü ilaçlar kullanılır. Çoğu zaman fazla kilolu da olmayabilir; kilo alınca sürekli şikayet eder. Beden ağırlığı, güzellik, çirkinlikle aşırı uğraş vardır. Bu kişiler yaşamının büyük bir bölümünü yemek ve yememek arasında bocalama içinde geçirir. Yeme tutkusu öyle ağır basar ki, bir yandan gizlice yer, diğer yandan çıkarır, gene yerler. Kimi hastalar yiyeceklerinin niteliğine bakmazlar. Kimi hastalar da yemek yeme tutkusu o denli aşırı olabilir ki bulundukları yerde yiyecek, başkaları bitirebilir kaygısı ile kendisine yemek ayırıp saklıyordur.

  BN’lı hastalar da AN’da olduğu gibi yüksek başarı gösteren ve aynı zamanda toplumsal baskılara ince kalarak tepki veren bireylerdir. AN’da olduğu gibi bu hastalar da depresif duygudurum gösterirler ve ailede depresyon yüksek oranda görülür. Ancak aile özellikleri AN dakinden daha farklıdır. Aile üyeleri arasında yakınlık yoktur. Sorunlu ilişkiler söz konusudur. Kentleşme BN için bir risk etmenidir.

  Alkol bağımlılığı, emosyonel dengesizlik (intihar girişimi) daha sıklıkla görülür. Kontrolsüz yeme davranışı hasta için egoya yabancıdır. Dolayısı ile tedavi için daha istekle yardım aralar.BN genellikle hastanın diyet uyguladığı bir dönemden sonra başlar. Bazı vakalarda hastalık öncesi obesite söz konusudur. Bazılarında ise bir kayıp veya kayıp veya ayrılık gibi travmatik bir yaşantı öyküsü vardır.

  Bulimikler de anoreksikler gibi kendilerinin güvenli bir ortamda yaşamadıklarını düşünürler. Yaptıkları herşeyi başkalarını rahat ettirmek için yaparlar ve duygularını sürekli saklarlar. Yemek, bu kişilerin tek güven kaynağıdır. Ayrıca kusma işlemi burada tıpkı ağlama, bağırma ya da öfke duyma gibi, bir tür duyguların dışavurumu olarak da algılanabilir.Bu hastalık bazen rejime başladıktan sonra ortaya çıkabilir. Rejim sırasında örneğin hasta, tatlılara duyduğu aşırı iştahla kendini tutamayıp bunları tüketir sonra pişman olarak kusmayı dener. Yaptığını kendi de anlamlandıramayıp bir içine kapanış yaşayan hasta, bunu başkalarından da gizlemek ister. Bu yüzden aileler, hatta eşler bile yıllarca bu durumdan habersiz kalabilir. Bu durum çoğunlukla kadınlarda görülse de, erkeklerde de rastlanabilir.

  Bulimik hastalarda öğrenilmiş çaresizlik, ümitsizlik, kötümserlik, kendini eleştirme ve suçluluk temalarını esas alan depresyon düzeylerinin olduğu bildirilir. Bu hastaların duygularını, özellikle kızgınlığını dolaysız ifade etmede güçlükleri olduğu düşünülür.

  donuşum konagı .
  YA ÇARESİZSİZİNİZ YA DA ÇARE SİZSİNİZ

  Benim Hayatımı Yargılamadan önce ..
  Benim ayakkabılarımı giy
  ve benim geçtiğim yollardan,
  sokaklardan, dağ ve ovalardan geç .
  Hüznü, acıyı ve neşeyi tad...
  Benim geçtiğim senelerden geç,
  benim takıldığım taşlara takıl,yeniden ayağa kalk
  ve aynı yolu tekrar git, benim gittiğim gibi !!

  Ancak ondan sonra BENİ YARGILAYA BİLİRSİN

 3. #3

 4. #4
  Karar Dönemi
  Üyelik tarihi
  Dec 2014
  Mesajlar
  10

  Standart


Benzer Konular

 1. Kanser Ve Belirtileri Nelerdir..??
  By esin_29 in forum Sağlık
  Cevaplar: 3
  Son Mesaj: 17-12-2009, 02:09 PM
 2. Ödem nedir ve belirtileri nelerdir?
  By 9 ŞUBAT in forum Sağlık
  Cevaplar: 1
  Son Mesaj: 20-09-2008, 05:15 PM
 3. Bulimia Nervosa Belirtileri
  By 9 ŞUBAT in forum Bulimia Nervosa
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23-02-2008, 12:37 PM
 4. Anoreksiya Nervosa Belirtileri
  By 9 ŞUBAT in forum Anoraksıya Nervosa
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 23-02-2008, 12:29 PM
 5. Otizm nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?
  By 9 ŞUBAT in forum Son Çocukluk Dönemi
  Cevaplar: 0
  Son Mesaj: 29-11-2007, 01:16 PM

Yetkileriniz

 • Konu Acma Yetkiniz Yok
 • Cevap Yazma Yetkiniz Yok
 • Eklenti Yükleme Yetkiniz Yok
 • Mesajınızı Değiştirme Yetkiniz Yok
 •